19.04.2025

Impressum

Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

Grad Metković

Veliki petak – Spomen Isusove muke i smrti

10:15, 18. travnja 2025.

10:15, 18. travnja 2025

Veliki petak jedan je od najznačajnijih dana u kršćanskom liturgijskom kalendaru, posvećen spomenu na muku, raspeće i smrt Isusa Krista. Ovaj dan dio je Svetog trodnevlja, razdoblja koje prethodi Uskrsu, najvećem kršćanskom blagdanu. Veliki petak obilježen je ozbiljnošću, tišinom i molitvom, jer vjernici razmišljaju o Isusovoj žrtvi za otkup čovječanstva.

Liturgijska obilježja Velikog petka

Na Veliki petak ne slavi se euharistijsko slavlje, odnosno sveta misa, što je rijetkost u crkvenom kalendaru. Umjesto toga, održava se obred koji uključuje čitanje Svetog pisma, s naglaskom na opise Isusove muke, molitvu, klanjanje križa i podjelu svete pričesti posvećene Velikom četvrtku. Oltar u crkvi ostaje potpuno ogoljen – bez križa, svijećnjaka, cvijeća i oltarnika – kako bi se simbolizirala Isusova patnja, smrt i odsutnost svjetlosti. Ova simbolika podsjeća vjernike na težinu Isusova križa i njegovu žrtvu.

Klanjanje križa središnji je trenutak obreda na Veliki petak. Vjernici prilaze križu, često ga ljube ili dodiruju, izražavajući poštovanje i zahvalnost za Isusovu ljubav i žrtvu. Pjesme koje se pjevaju tijekom ovog obreda, poput “Klanjam ti se, križu sveti”, dodatno naglašavaju ozbiljnost i svetost trenutka.

Post i nemrs

Veliki petak dan je strogog posta i nemrsa za katoličke vjernike. Post podrazumijeva ograničavanje količine hrane, dok nemrs znači uzdržavanje od konzumiranja mesa. Ove prakse imaju duhovni značaj, jer vjernici svojim odricanjem žele sudjelovati u Isusovoj patnji i izraziti pokoru za svoje grijehe. Post i nemrs obvezni su za odrasle vjernike od 18 do 60 godina, iako mnogi odlučujući slijediti ove prakse i izvan obveznih dobnih granica, vođeni osobnim duhovnim uvjerenjima.

Duhovni značaj

Veliki petak prilika je za dublje razmatranje o smislu patnje, žrtve i ljubavi. Isusova muka, prema kršćanskom vjerovanju, predstavlja vrhunac njegove poslušnosti Bogu i ljubavi prema čovječanstvu. Vjernici su pozvani razmišljati o vlastitom životu, grijehu i potrebi za obraćenjem. Ovaj dan potiče na tišinu, introspekciju i molitvu, a mnogi sudjeluju u pobožnostima poput Križnog puta, gdje se razmatraju postaje Isusova puta na Kalvariju.

U nekim zajednicama, osobito u Hrvatskoj, Veliki petak obilježen je i procesijama, poput onih u Dalmaciji, gdje se nose križevi ili se održavaju tradicionalne pobožnosti. Ove prakse dodatno povezuju vjernike s duhovnim nasljeđem i zajedništvom Crkve.

Zaključak

Veliki petak dan je tišine, pokore i dubokog poštovanja prema Isusovoj muci i smrti. Kroz jednostavnost liturgije, posta i molitvu, vjernici se podsjećaju na veličinu Isusove žrtve i pripremaju za radost Uskrsnog slavlja. Ovaj dan nije samo spomen na povijesni događaj, već i poziv na duhovnu obnovu i približavanje Bogu kroz ljubav i žrtvu.