07.04.2025

Impressum

Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

Predstavljanje knjige Samonikle orhideje neretvanskog kraja

11:23, 06. travnja 2025.

11:23, 6. travnja 2025

Sinoć je u prostoru gradske knjižnice predstavljena knjiga Samonikle orhideje neretvanskog kraja u izdanju Ornitološkog društva “Brkata sjenica”, autora Bariše Ilića. U uvodnom dijelu moderator Marko Doboš predstavio je osnovne podatke o knjizi, pozdravio prisutne i dao riječ autoru. Autor je pozdravio prisutne, zahvalio im se na dolasku, a zatim se osvrnuo na nastanak knjige – od obilaska terena, prije pripreme, do tiskanja. Zahvalio je svojoj obitelji na razumijevanju, svim ljudima koji su doprinijeli da knjiga bude upravo takva kakva je večeras predstavljena, te gradu Metkoviću i gradonačelniku Daliboru Milanu na prepoznavanju ideje i pomoći u realizaciji projekta.

grgur internetski banner

Nakon toga Marko je dao riječ recezentu dr. sc. Vedranu Šegoti s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, koji se u svom obraćanju dotaknuo svih važnih tema vezanih uz orhideje. Izložio je podatke o rasprostranjenosti orhideja u svijetu, njihovim staništima i brojnosti, s posebnim naglaskom na Hrvatsku i širu regiju. Posebnu pozornost posvetio je brojnosti orhideja u Hrvatskoj, njihovoj zaštiti i očuvanju staništa. Na kraju je predstavio knjigu, istaknuvši koliko je otprilike vremena autor proveo na terenu te koliko je važno angažiranje volontera, koji su, kako je rekao, naše bogatstvo jer stručnjaci često imaju obveze na fakultetima. Napomenuo je da knjiga sadrži 35 vrsta orhideja pronađenih u neretvanskom kraju.

Moderator je zatim dao riječ doc. dr. sc. Elvedinu Šabanoviću s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Tuzli, koji je također bio recezent. Elvedin je podsjetio na trenutak upoznavanja s autorom preko zajedničkih prijateljica, nakon čega su, uvidjevši zajedničke interese za zaštitu prirode i flore, započeli suradnju. Istaknuo je veliki doprinos Bariše Ilića u otkrivanju novih vrsta orhideja u Bosni i Hercegovini, što je značajno proširilo saznanja o brojnosti vrsta. Osvrnuo se i na potrebu zaštite orhideja i njihovih staništa u BiH, pohvalivši autorov rad i trud u istraživanju orhideja neretvanskog kraja, kao i obliku knjige, fotografije te njezinu važnost u edukaciji o bogatstvu flore tog područja.

Nakon toga, moderator Marko, koji je struci biolog i zaposlen u Parku prirode Papuk, djeluje kao unutarnji recezent Hrvatskog botaničkog društva koje je dalo preporuku za knjigu, iznio je svoje viđenje djela. Napomenuo je da je i sam bio dio ekipe koja je istraživala visibabu kraljice Olge u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, zajedno s Vedranom, Elvedinom i Barišom, te da je ta vrsta pronađena i u Neretvi, o čemu je javnost obaviještena. Dotaknuo se istraživanja na terenu, priprema i tiskanja knjige, skrenuvši pozornost na njezin pozitivan utjecaj u budućnosti – kako u zaštiti i nastavku proučavanja svijeta orhideja na nacionalnoj razini, tako i u znanstvenim krugovima, ali i među široj publici.

Nakon izlaganja, Marko je otvorio raspravu u kojoj su prisutni iznosili svoja viđenja o izlasku knjige te su postavljali pitanja vezana uz terenska istraživanja i samo djelo. Autor je još jednom zahvalio recezentima i svima koji su doprinijeli da knjiga ugleda svjetlo dana, osvrnuvši se na neke detalje vezane uz terenska istraživanja. Prisutni su komentirali važnost knjige, njezinu ulogu u edukaciji u školama te značaj u kontekstu turističke promocije.

U ugodnoj atmosferi druženje je nastavljeno uz malu zakusku, tijekom koje se nastavila rasprava o prirodi i orhidejama.